Jak przygotować się do układania płytek?

Przed ułożeniem płytek należy odpowiednio przygotować materiały oraz narzędzia niezbędne do realizacji prac. Sam proces układania płytek musi przebiegać zgodnie z określonymi zasadami. Ważne jest nie tylko właściwe przygotowanie podłoża, ale też staranność i precyzja wykonania.

Właściwe przygotowanie materiałów i narzędzi

Oprócz odpowiednio dobranych płytek potrzebujemy również właściwego kleju. Większość klejów do płytek do uniwersalne preparaty, którymi można przymocować elementy ceramiczne i gres, a także klinkier czy nieodbarwiany kamień. W niektórych przypadkach niezbędne jednak będzie zastosowanie specjalistycznych klejów.

Niezbędne są również zaprawy i masy do fugowania. Najczęściej stosuje się cementowe zaprawy spoinujące. Do okładzin wykonanych na podłożu ogrzewanym lub niestabilnym (np. drewno, słabe tynki mineralne) i do spoinowania płytek wielkoformatowych, stosujemy elastyczne fugi klasy CG2WA, np. epoksydowe. Spoinowanie kamienia naturalnego powinno odbywać się przy pomocy spoiny cementowej o krótkim czasie wiązania. Szybkie wiązanie może zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień na krawędziach płytek i pozwoli na znacznie szybsze wykonanie prac. Warto też zaopatrzyć się w silikon sanitarny, który stosowany jest w wewnętrznych narożach okładziny i między nią a wanną, umywalką i brodzikiem. Silikony wykazują znacznie lepsze właściwości w tym przypadku niż tradycyjna fuga. Dostępne są jako produkt uzupełniający masę spoinującą i mają identyczny kolor jak ona. Do łazienek i kuchni zawsze powinniśmy wybierać masy spoinujące o mniejszej nasiąkliwości. W kuchni, zwłaszcza do spoinowania płytek nad blatem, dobrze zastosować dwuskładnikową fugę epoksydową, która nie jest nasiąkliwa, a wykazuje wysoką odporność na różnego rodzaju zabrudzenia.

W procesie układania płytek bardzo ważnym etapem jest cięcie i szlifowanie płytek. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Do cięcia płytek najwygodniejsza jest elektryczna pilarka wyposażona w tarczę podobną jak w szlifierkach kątowych. Sprawdzą się jednak również ręczne maszynki do cięcia płytek. Nieregularne linie wycina się szczypcami glazurniczymi. Niekiedy niezbędne jest również szlifowanie płytek w celu wyprofilowania krawędzi narożnika ściany. Do szlifowania przyda się kamień szlifierski lub odpowiednia szlifierka elektryczna.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl